vyjmenovan slova

Schopnost porozumt esk gramatice vm usnadn pouvn etiny jako jazyka. Dobr znalost esk kultury vm pome bute tak uiten. Sv znalosti eskho jazyka budete moci vyut tak pi komunikaci s rodinnmi pslunky a pteli, kte jsou rodilmi eskmi mluvmi.

podstatn jmna

esk skloovn podstatnch jmen je sloit a zahrnuje mnoho skloovacch prav. Pohlav, pd a slo hraj roli pi urovn deklinace podstatnch jmen.

Pidruen pdavn jmna mus brt v vahu tak pohlav. esk podstatn jmna popisujc osoby maj odlin musk/ensk tvary. Existuj vak vjimky.

slo je tak zsadnm determinantem podstatnch jmen v etin. sla se sklouj jak v minulosti, tak i ptomn as. Singulrn sla jsou oznaena genitivem . Tato sla lze tak oznait s tvarem muskm nebo enskm. V minulosti bylo mnon slo nahrazeno jednotnou instrumentln koncovkou -ma.

etina m velmi robustn flektivn systm. Skloovn je normou pro vtinu podstatnch jmen, pdavnch jmen a slovek. Ppony jsou nejastjmi zmnami. esk slova maj obvykle ti a sedm grafm. Ale , y me mt i vce ne sedm.

Pdavn jmna

et studenti mus umt porozumt pechylovn pdavnch jmen. Podstatn jmna lze upravit pdavnmi jmny. Forma pdavnho jmna se bude liit v zvislosti na jeho rodu, sle a gramatickm stavu.

esk jazyk m ti typy pdavnch jmen. Krom pdavnch jmen existuj jsou tzac slova, pedloky a spojky. K dispozici je tak ada zjmen. Do zpadoslovansk rodiny pat etina. It d na rozdl od mnoha jinch jazyk nem lnky.

esk pdavn jmna se sklouj podle nlady a asu. etina m aspektov vznam asu. esk slovesa mohou tvoit i aspekty. Daj se rozdlit do t gramatickch stav. Podmnkov zpsob lze pout k vytvoen minulho asu. Pro hypot hetick udlosti, pouv se indikativn nlada. Zkontrolujte zde a zskejte dal informace informace pdy j.

Slovesa

Nkolik sloves v etin m aspektov vznam. Stn lexiklnho slovesa mu me pidat aspektov vznam. Aspektovho vznamu mete doshnout pouitm gerundia nebo sloveso s perifrastickm vrazem.

Obvyklou strategi pekladu lexiklnch slov je aspektov vta s ingresivnm smyslem. Krom obvyklch vznam sloves je nejdleitj funkc slovesa jeho aspektov funkce, kter pidv vznam infinitivu lexiklnho slovesa.

 

Krom nejastjch sloves m mnoho sloves aspektov vznam. Jeden z nich je zacit. Druh je zacinat.

elipsa je dal sloveso, kter m aspektov vznam. elipsa je nejmen gramatick tvar slovesa a je zajmavm prvkem k prozkoumn.

Gramatick ppad

esk jazyk krom mnoha jinch gramatickch znak pouv k uren gramatickho pdu slova pedloky. Tato informace je zakdovna ve slovesu. M ti gramatick zpsoby, vetn podmiovacho zpsobu, indikativnho a rozkazovacho zpsobu.

esk jazyk pouv pedloky k ustaven rodu ve vtch. Pohlav hraje v jazyce dleitou roli. Vtina podstatnch jmen, kter popisuj zvata nebo lidi, m odlin musk a ensk tvary.

V etin existuj ti rody: musk, ensk a stedn. Toto nen pevn pravidlo, protoe nkter slova odpovdaj vce ne jednomu paradigmatu.

esk pedloky se asto pouvaj s pdy genitivu a dativu nebo akuzativu. Jedn se o komplikovan systm gramatickch prav, kter je sten zddn z praslovanskho jazyka. Vtina uebnic zobrazuje esk ppady v jejich poad. Studenti mohou mt rzn pohledy.

Rod

esk jazyk m krom rodu podstatnho jmna jet ti dal gramatick kategorie. Jde o slo, pd, a skloovn.

esk podstatn jmna jsou sloena z velk sti z pd. Nen to jen nejdleitj faktor pi urovn rodu slova, ale tak uruje pravideln skloovn jmna. Zle na rodu a koncovce podstatnho jmna.

Nkter pdavn jmna lze pout i v ppad nominativu. V tomto ppad mus bt pdavn jmno porovnno s odpovdajcm podstatnm jmnem. Existuj dva typy pdavnch jmen: mkk a tvrd. Tvrd pdavn jmna kon na -y, zatmco mkk na -i.

V nominativu jsou mon dva tvary mnonho sla. Ty lze tak pout k popisu nespecifikovanch veliin. sla mezi dvma a tymi jsou reprezentovna nominativem mnonho sla, zatmco vy sla lze popsat pomoc genitivu mnonho sla.